Bezoek Stora Enso
Op vrijdag 30 november trokken we met een leuke bende naar Stora Enso, de papierfabriek in Langerbrugge (tegen Gent). We mochten gratis met de Lijn rijden en ook Stora Enso verwelkomde ons hartelijk!
Stora Enso Langerbrugge werd opgericht in 1932 en produceert kanten- en magazinepapier (565.000 ton/jaar). Voor de productie van krantenpapier gebruikt Stora Enso enkel oud papier.
Het maakt deel uit van het grote Stora Enso*.
Na een interessante bedrijfspresentatie waarbij de milieucoördinator (mijnheer Luc De Smet) van Stora Enso onze lastige vragen beantwoordde, kregen we een rondleiding in de fabriek zelf. In de fabriek bevinden zich twee papiermachines, één voor magazinepapier en één voor krantenpapier.
Dit is een deel van de papiermachine voor het krantenpapier. Het is een immense machine waarop 2000 meter papier per minuut geproduceerd wordt.
Voor de papierdeeg in deze machine terecht komt, legt het al een hele weg af. De grondstoffen van Stora Enso zijn oud papier. Het oud papier wordt dagelijks geleverd door recuperatiebedrijven en opgeslagen in het magazijn. Jaarlijks wordt er 700.000 ton oud papier verwerkt. In het magazijn komt het terecht op een rolband die het papier naar een draaitrommel brengt waar het ontdaan wordt van de ongewenste bestanddelen zoals nietjes en plastiek. Het wordt eveneens ontinkt in de ontinktinginstallatie.
Na de verpulping wordt de deeg dan op de rol gebracht die door de machine gaat om het water eruit te halen en het papier glad te maken. Het papier wordt op bobijnen gerold en versneden.
Het eindresultaat.
* De afdeling van Stora Enso in Langerbrugge gebruikt enkel oud papier als grondstof en speelt dus een voortrekkersrol op milieugebied. Door het bezoek aan Stora Enso Langerbrugge geeft BBL echter geen appreciatie aan de milieuprestaties van de andere afdelingen van de Stora Enso Group.