Home > E-zines > beleidsb@BBeL > Archief > 14-02-2008 - Minister Michel wil compenseren > Studie steenkoolcentrale E.ON uit de startblokken
Milieubeweging zet krachtlijnen uit voor duurzame samenleving in 2050
”Regering mag zich niet laten chanteren door Electrabel”
Is het klimaat u vier kopjes koffie waard?
Regering mag zich niet laten chanteren door Electrabel
Kosten-baten slimme meters: het is 5 voor 12
Studie steenkoolcentrale E.ON uit de startblokken
E.ON zou graag een gigantische steenkoolcentrale bouwen in de Antwerpse haven, op de terreinen van Bayer. Net op het moment dat we alle zeilen bijzetten om de CO2-uitstoot te verminderen, en de lucht properder te krijgen. Een steenkoolcentrale stoot ongeveer 2 keer meer CO2 uit als een gascentrale. Je moet het dus maar doen, als zelfverklaard duurzaam energieproducent. Wij zullen samen met onze collega milieubewegingen alles doen om te strijden voor milieuvriendelijker alternatieven. We zitten vandaag in de eerste fase van de vergunningsprocedure. De inspraakperiode om opmerkingen te geven op het kennisgevingsdossier liep net af. Daarin wordt aangegeven hoe de milieueffectrapportage over het project zal worden opgevat.
Daarna volgt het MER zelf, en dan pas de eigenlijke milieuvergunningsaanvraag, inclusief alle beroepsmogelijkheden. We zijn dus vertrokken voor nog minstens een jaar.
Bram Claeys
Nu al in dit vroeg stadium vallen al tal van opmerkingen te maken. Klassiek doet de investeerder alle moeite van de wereld om de eigen plannen als de enige mogelijke voor te stellen. Dus is hij niet van plan om serieus naar alternatieven voor de steenkoolcentrale te kijken. Die zijn er nochtans, en veel milieuvriendelijker: WKK-gascentrales, 100% biomassa-centrales… Het is ook nog maar zeer de vraag of de voorgestelde locatie zo gelukkig is. De nood aan koelwater dreigt de Schelde op te warmen tot een tropische rivier. Met alle gevolgen van dien. Overigens is het niet eens zo vanzelfsprekend dat in tijden van klimaatverandering de Schelde altijd voldoende water zal aanvoeren om een dergelijke mastodont van een centrale überhaupt te koelen.
De centrale wil zich paradoxaal genoeg presenteren als zeer efficiënt en milieuvriendelijk. Maar gaat daarbij nogal kort door de bocht: ze stelt dat ze “capture ready” zal zijn, wat betekent dat ze klaar zal zijn om de CO2 uit de rookgassen te halen, als de technologie daarvoor beschikbaar komt. En dat is een belangrijke caveat. Of en wanneer CO2-afvangtechnologie ooit commercieel beschikbaar zal komen, is nog zeer de vraag. Voorlopig betekent een dergelijke verklaring van E.ON vooral dat het naast zijn centrale twee voetbalvelden vrij zal houden om er ooit misschien eens een CCS-installatie op te bouwen.
Wij bezorgden de cel MER van de Vlaamse Gemeenschap onze opmerkingen. We hopen dat ze mee zullen zorgen voor een volwaardig MER. En we houden u op de hoogte.